Střídání stráží vojensko-historických klubů

20.09.2023

Náš klub vojenské historie se dostal dokonce i do novin zde si můžete přečíst celý článek.

"Střídání stráží vojensko-historických klubů zrodilo 10. prapor polních myslivců plukovníka Kopala

Znojemští příznivci vojenské historie se oblékali do armádních uniforem účastníků napoleonských válek drahně let. Co tyto oddané fanoušky od počátku osmdesátých let – kdy Klub vojenské historie Znojmo vznikl – spojovalo, bylo nadšení. Ono nadšení, které posléze obnovilo činnost historické jednotky znojemských polních myslivců, jejichž zašlá sláva se vrátila na historické vojenské výsluní. Tuto čestnou jednotku bývá zpravidla vidět na všech akcích, které si její přítomnost zasluhují. Polní myslivci získávají na pověsti všude tam, kam vkročí.

Znojemští polní myslivci byli v devadesátých letech viděni nejen ve znojemském regionu, ale i za jeho humny po celé Evropě. Na všech bojištích napoleonských válek. Členové KVH (klub vojenské historie) rovněž navštívili areál bojiště v blízkosti italské Verony, kde v roce 1848 bojoval desátý prapor myslivců pod vedením plukovníka Karla Kopala, rodáka ze Ctidružic.

Jenomže čas, jak už to bývá, oponou trhnul a někdejší Klub vojenské historie zanikl – aniž by pitvání důvodů, proč k tomu došlo, zůstalo stěžejním motivem tohoto článku.

Po dvaceti letech se však na scéně objevil Jaromír Sedláček mladší, jenž spolu se svým otce Jaromírem Sedláčkem starším založili 10. prapor polních myslivců plukovníka Kopala z. s.

Jaromír Sedláček mladší poskytl v návaznosti na vznik této nové aktivity našemu listu následující vyjádření.

"Po dvaceti letech v již zrušeném Klubu vojenské historie Znojmo jsem se společně s tátou, který mě k tomuto koníčku přivedl, rozhodl, že by byla veliká škoda, aby tato tradice s námi vymřela.

Bylo by mi to trochu líto, ale zároveň jsem se trochu naštval, takže jsem dostal tu správnou motivaci. Proto jsme se rozhodli založit nový klub, který volně navazuje nebo spíše vychází z tradice klubu předchozího. Vymysleli jsme si název pro nový klub a ten zní 10. prapor polních myslivců plukovníka Kopala.

Postupně jsme našli i pár nových členů, a proto jsme se domluvili, že by nebylo špatné, kdybychom se ve Znojmě zviditelnili projektem.

A tímto projektem se stala rekonstrukce napoleonského hrobu (článek o této akci přineseme v některém z dalších čísel – pozn. redakce).

Nedlouho poté jsme se rovněž rozhodli připravit i další projekt, jímž je historicky vzpomínková akce, která se uskuteční 21. října. Jedná se o 170. výročí odhalení pomníku plukovníka Karla Kopala ve Znojmě. Akci organizujeme společně s městem a dalším klubem vojenské historie, který také vychází z onoho původního, a to se Znojemskými ostrostřelci," uvedl pro Znojemsko Jaromír Sedláček mladší.

Vlastimil Mrva"